Середовища життя організмів №2

ДОБРОГО ДНЯ!
Рада вас вітати на сьогоднішньому уроці!
Гарного вам настрою та цікавих відкриттів!

1 квітня
Тема уроку: 
(запишіть до зошита)

На попередніх уроках ми з'ясували, що світ живих організмів надзвичайно дивовижний та різноманітний. Всі живі істоти на планеті дуже різні, проте завжди цікаві, а іноді просто фантастичні. Важко достеменно сказати, скільки існує видів живих істот. За підрахунками вчених: рослин — близько 350 тис. видів, тварин — 1,5 млн. видів, мікроорганізмів — 75 тис. видів. 


Життя на Землі існує скрізь: і на найвищих гірських вершинах, і у найбільших глибинах океанів, і в найсуворіших умовах піщаних та льодових пустель, у жерлах вулканів. 
???Завдяки ж чому на Землі можна спостерігати таке різноманіття живого? 
???Без чого неможливе було б існування і розвиток живих істот?

Тож головне завдання нашого уроку — з’ясувати, завдяки чому на Землі існує життя.

Чому саме на нашій планеті існує життя? 
Відповісти на це питання можна, тільки узагальнивши багато інформації про різноманітні природні чинники.
(Визначення та схеми запишіть у зошит)
!!Середовище життя - це умови, в яких живуть організми
Умови існування живих організмів визначаються основними чинниками середовища 
життя.
!! Чинники середовища - це усе те, що впливає на організми і своєю діяльністю сприяє або заважає їх існуванню та розселенню.


Розглянемо основні чинники життя
Положення Землі в Сонячній системі оптимально. Земля не так сильно розжарюється, як найближчий до Сонця Меркурій, але й не так сильно охолоджується, як далекий Сатурн. Планети-гіганти притягують великі космічні тіла, і вони не падають на нашу планету.


Сонце дає нашій планеті світло й тепло. «Магнітний щит» й озоновий екран захищають планету. Наявність водяної пари сприятиме регулюванню температурного режиму повітря.


Повітряна оболонка Землі має оптимальний газовий склад (азот, кисень, водень, вода тощо). Живим організмам кисень необхідний для дихання, азот — для утворення живих клітин. Така повітряна оболонка захищає поверхню Землі від небезпечного прямого сонячного випромінювання, падіння космічних тіл (астероїдів, метеоритів та ін.).

Вода — дивовижний і найбільш поширений мінерал на Землі. Води на Землі дуже багато (якщо поглянути на карту, вона охоплює 71 % площі земної кулі). Вода є скрізь: у повітрі у вигляді пари, хмар, кристалів льоду; під землею; на полюсах — Північному і Південному. Вода незамінна, оскільки всі живі організми містять у собі її велику кількість.
Живі організми взаємодіють між собою. Згадайте харчові ланцюги живлення. Зелені рослини, які здатні самостійно створювати органічні речовини є продуктом живлення для травоядних тварин, які в свою чергу є жертвами хижаків......
Знаходячись на карантині ви, я думаю,  багато часу проводите за екраном комп'ютера чи телефону. Вам необхідно подбати про збереження вашого зору. Тож зараз я вам пропоную відпочити та виконати фіззарядку для очей.
Обов'язково повторіть ці рух! Поїхали!

ПРОДОВЖУЄМО

Людська діяльність також має безпосередній вплив на організми, змінюючи їх середовище життя, що зачасту, має негативний вплив, такий вплив називається антропогенним в буквальному перекладі «породжений людиною».
!!!. Антропогенними називають ті чинники, які своїм походженням зобов'язані будь-якій діяльності людини.
Антропогенний вплив – прямий і опосередкований вплив людства на навколишнє середовище та його компоненти внаслідок господарської діяльності. Антропогенні чинники вживаються здебільшого стосовно негативних наслідків: 
1) забруднення навколишнього середовища; 
2) вичерпання природних ресурсів; 
3) скорочення видів рослин і тварин, або взагалі їх знникнення; 
4) хижацьке знищення лісів....
Перегляньте відео!


Зробимо висновок!
Наша планета — унікальна: повітря, вода, сонячне тепло і світло ідеально підходять для життя всього живого. Таким чином, без сонячного тепла і світла життя на Землі було б неможливим. Зелені рослини використовують сонячне світло — перетворюють його, отримуючи поживні речовини (далі цей процес ми розглянемо більш детально). Тварини не наділені такою здатністю, тому харчуються рослинами або іншими тваринами.

Усі живі організми, намагаючись вижити, пристосовуються до умов навколишнього середовища. 

А зараз спробуйте  відповісти на запитання.

??? Які фактори зовнішнього середовища необхідні для життя рослин і тварин?
??? Яка потреба рослин і тварин у воді?
??? Якими речовинами живляться рослини з ґрунту?
??? Для чого потрібні рослинам і тваринам повітря й світло?
Завершуємо наш урок. 
Наостанок, пройдіть тестування. Бажаю успіхів😃


Ваше домашнє завдання:
1. Опрацюйте §38
2. Дайте відповідь на запитання після параграфа (усно)
3. Поспостерігайте за свої домашніми улюбленцями. Які вони мають пристосування до умов навколишнього середовища? Як вони реагують на зміни навколишнього середовища?

                                    ДО НАСТУПНИХ ЗУСТРІЧЕЙ!



Комментариев нет:

Отправить комментарий